Beatbox nedir, nasıl yapılır?

Beatbox Ağızla müzik, ritm oluşturmaktır. Bu işi yapan kişiye ise Dünya genelinde Beatboxer denilmektedir. Türkiyede ise Beatboxcı terimi kullanılmaktadır.

Bazı noktalarda Beatbox yaparken Nefesi tasarruflu kullanmak gerekir. Nefes ayarlamasını iyi yapamazsanız beatbox yaparken sık sık ritim de kesintiler oluşur. Bu sebeple iyi beatbox yapamazsınız.

Beatbox’ın temel mantığını “Nekadar çok nefes, okadar çok ses” olarak tanımlayabiliriz.

Bir Flüt düşünün üzerinde bulunan deliklerin birkaçını tıkadığınızda ve üflediğinizde farklı farklı sesler alıyorsunuz. Şiddetli üflediğinizde daha ince bir ses alıyorsunuz. Ağzınızıda bi flüt gibi düşünün.  Ağzınızla korna sesi çıkarabilirsiniz bunun için ağzınızı korna deliği şekline getirin ve yavaşça üfleyin. (Bunu ilk  seferde yapamayabilirsiniz). Yılmadan deneyerek bunu başarabilirsiniz.

3 – 5 günde çok iyi beatbox yapamazsınız.  Sabırlı olup her gün 3 – 5 saat beatbox yapın (Hava atmak veya başka bir sebep için değil. gerçekten istediğiniz için yapın. İstemiyorsanız iyi bir beatboxcı olamazsınız. İçinizde istek ve heves olmalıdır) Bu yazının sonunda gerekli kaynaklar verilmiştir. Kaynaklardan faydalanarak hemen beatbox çalışmalarına başlayabilirsiniz. Bu yazıyı sonuna kadar okuyun.

Beatbox Öğrenmek için:

Beatbox öğrenmeye Bas ve Tiz sesleri ile başlayın. Bu sesleri en iyi şekilde çıkarana kadar çalışın. Bu sesleri birleştirdiğinizde ortaya güzel ritimler çıkartmış olacaksınız. Bu sesler kulağa çok hoş gelecek. İnsanlar yaptığınız müziğin ağzınızdan çıktığına inanamayacaklar.

Şarkı söyleyerek Beatbox yapmak:

Beatbox’ı iyice ilerlettiğiniz zaman şarkı söyleyerekte beatbox yapabilirsiniz. Hem şarkı söyleyip hem beatbox yaparken şuna da dikkat etmelisiniz, şarkıyı elinizden geldiği kadar anlaşılır şekilde söylemeye çalışın. (Hem şarkı söyleyip Hem beatbox yapmanın zor tarafı budur.) Hem şarkı söyleyip hemde beatbox yapacaksanız, Beatbox’a uygun bir parça seçmeniz gerekir. Boom Boom Pow

Örneğin:

(P)om (P)om (Pf)ow şeklinde yapılır. (P) ler Bas sesleridir. Aralara  da Ti sesi sıkıştırıldığında işlem tamam. Söylemesi kolay ama yapması bilmeyen için çok çok zor.

Beatbox Öğrenmek için kaynaklar:

Gürkan KIRIMLIOĞLU’nun videolu  anlatımı Türkçe

http://www.uzmantv.com/konu/beatbox-agizla-ritim-yapmayi-ogrenin

İngilizce Videolu Anlatım – Geniş Kaynak

http://www.humanbeatbox.com/learn

Biraz ingilizceniz varsa fazla zorlanmadan siteyi kullanabilirsiniz. Sol kısımda bulunan bağlantılara tıklayarak Videolu derslere ulaşabilirsiniz. Bir çok ses çeşidi bulunuyor. (Tavsiye edilir)

Beatbox izlemek ve A dan Z ye Beatbox dinlemek için tıklayın.

25 Yorum yapıldı “Beatbox nedir, nasıl yapılır?”

 1. Barıs diyor ki:

  Bende Beatbox yapmak istiyorum ama hangi malzemeler lazım.Solermısınız

 2. Oktay Karakaya diyor ki:

  2 yıldır yapıyorum. Hala profesyonel değilim ama 7-8 ritim yapabiliyorum :) Beatbox güzel ya. Kimse beğenmese bile eğlenceli.

 3. Elİf diyor ki:

  beatboxu seviyorum ve çok harika yapıyorum tşk. bu sitedebana yardım etti

 4. Bekir diyor ki:

  Ne zmandır beatbox yapmaya calısıorm bi coqunda da basarılı oldum ama dha ynı seyler ogrenmk ıstıorm

 5. ömer diyor ki:

  merhaba üstte verilen tüm siteleri denedim ama olmadı. yani hic bisi katmadı bana . hem türkçe olup hem de güzel olan eğitim sitesi istiyorum teşekkürler

 6. admin diyor ki:

  http://www.beatboxturkiye.net bu sitede beatbox eğitim videoları mevcut.

 7. uğur diyor ki:

  ya lütfen benim beatboxu izlemem öğrenmem lazım ..video hazırlicaz ..yapabilen bi yardım etsin bi zahmet lütfeeen !

 8. ogi diyor ki:

  arkadaşlar beatbox hastasıyım yapmayı cok istiyorum bi yardım etseniz lütfennnnn

 9. admin diyor ki:

  Ben kendi şahsım için beatbox uzmanı demiyorum. Bir beatboxcı olarak bu konuda bilgi ve tecrübe sahibiyim. Bu sayfada sizlere aktardığım bilgilerden anlayabilirsiniz. Beatbox yapmak iyidir, güzeldir. Beatbox yolunda ilerleyen, öğrenmeye çalışan kişilere saygı duymak gerekir. Beatbox yapmak şarkı söylemek gibi insana mutluluk verir.

  Beatboxa başlayıpta bırakamamak dezavantaj değildir. Beatbox çalışmalarınızı sakin yerde yapın. Bir süre sonra ebeveynlerinizden “Yeter artık kafamız şişti” gibi uyarılar alabilirsiniz. Beatbox öğrenmek isteyen, beatbox seven, izlemek isteyen, dinlemek isteyen herkes için http://www.beatboxturkiye.net adresini faaliyete geçirdim. Bu sitede beatbox videoları yer alıyor ve her geçen gün video sayısı artıyor. Beatbox öğrenmenin en iyi yolu beatbox videoları izlemek ve egzersiz (çalışma) yapmaktır. Herkese başarılar.

 10. sibel demir diyor ki:

  bncede rum arkdaşlar bilen varsa bi biizlerede bildirebilirni?

 11. serhat diyor ki:

  çok kolay ama kötü bi yanı var beatboxa bşladığın zaman bida bırakamıyosun ben beatbox uzmanıyım ;)

 12. murat diyor ki:

  bir şey soracaktım ama gülmeyin nolur bas ve tiz sesi nasıl çıkarılıyor

 13. burak diyor ki:

  ben ilk başlarda bas sesleri yapıyordum.Sonra Bir arkadasdan bir ritim öğrendim 1 ayımı aldı sonra baska bir abiden bir kac ritim öğrendim zaten sonradan kendiniz ritim tutup yeni seyler çıkartıyorsunuz ve bunda arkadaslarınız tarafından çok popüler oluosunuz…

 14. akıllı ev imalatı diyor ki:

  paylaşım için teşekkürler
  http://www.arla2010.com

 15. onur diyor ki:

  beni herkez tanıması lazımm arkadaşlar ben onur hatırlarsanız gecen sene yarı finale kadar yetenek sizsiniz türkiye’ye katılmıştımm ben beatbox u kolay öğrendim birden bir ilham perisi gelır ve size istediğiniz bir beatbox u yaptırır asla bırakmayınnn

 16. yiğit diyor ki:

  ben daha acemiyim öğrenmeyi cok istiyorum bana 2-3 site adı versenize:p

 17. admin diyor ki:

  Beatbox çalışarak öğrenilir.

  Beatbox öğrenmek yada Beatbox izlemek isteyenler için http://www.beatboxturkiye.net web adresini açtık. Burada A dan Z ye beatbox videoları bulunuyor. İsterseniz kendi videonuzu da gönderiyorsunuz biz gönderdiğiniz videoyu sitemizde yayınlıyoruz. Bu video sizin yada başka bir beatboxcının videosuda olabilir. Bide Beatbox’ı öğrenmenin en iyi yollarından biriside izlemektir. Kulak alışkanlığı olması açısından beatbox videosu izleyin müzik kulağınız olur bu beatbox yapmanıza da yardımcı olacaktır.. Tabi önce çalışarak en azından Bas ve Tiz seslerini çıkarmanız gerekiyor. Sonrası kendiliğinden yapa yapa gelecektir…

 18. Rapstylee diyor ki:

  verdiğiniz bilgiler için tşkrler bende beatboxa acayip heves ettim yapmak istiyorum ama olmuyor daha bas sesini bile çıkaramıyorum bunun kısayolu yokmu?

 19. admin diyor ki:

  Beatboxing şeklidir vokal perküsyon öncelikle üreten sanat içerir yener davul, ritimve müzik ve dil sesleri kullanan kişinin ağız, dudak, ses. O içerebilir da şan, taklit vokal turntablism, dizeleri boynuzları simülasyon ve diğer müzik aletleri. Beatboxing bugün bağlı hip hop kültürüile sınırlı değildir “, her ne kadar bu unsurları,” biri olan hip hop müzik.[1][2] Ayrıca, kutu beat desteği gerekmektedir için nefes miktarının yoğun nedeniyle, öyle aynı zamanda ABD dahil, 29 ülkede spor olarak kabul edilen

  Içindekiler
  1 beatboxing Tarihi
  1.1 Prehistorya
  1.2 Hip hop kökenlerini
  1.3 Modern beatboxing
  2 Gösterim
  3 Seçilmiş beatbox diskografisi
  3.1 1980′ler
  3.2 1990′larda
  3.3 2000s
  4 Ayrıca bakınız
  5 Referanslar
  6 Dış bağlantılar

  BEATBOX NEDİR – BEATBOX TARİHİ
  perküsyon sesleri Vocal taklit süresi uzun olan çok var bir. Scat şarkıile ilgili, caz müziği ve beul puirt birgeleneksel kökenli İskoç müziği ve içine oradan kuruldu Amerikan Roots müzik ve Blues, formları diğer iki ve Amerika Kuzey bulunan yaygın. seyrek beatboxing kökeni üzerinde burs iken kendisi, bunu biliyoruz yapmak rap bağları güçlü olan Talking blues1920′lerde varlık vurdu kadar erken ve Grammy ödüllü blues edildi blues müzisyeni / savundu olanlara ve Wald tarihçi İlyas. [16] [17] Wald “hip hop. blues yaşayan” gitti kadarıyla çok çağrı[3] 20. yüzyıl Jazz Avrupa ve gelişmiş gelen blues ve diğer Afrika-Amerikan müzikal başında çevresinde gelenek ve kaynaklı, ve de etkilemiş hip hop var hop hip öncüsü olarak anılan edildi. [4]. Buna dayanarak bu Beul bir Puirt ve Scat, bir makul için sonucuna bağlantı arasında beatboxing. Ek etkiler bugün beatboxing hangi halledip dahil formlarının Afrika geleneksel müzik kullanımı performans ‘, dışarı organları (yapmak alkışlar, stomping) müzik ve nefes tarafından yüksek sesle ağızlarına sesler onların kullanarak korumak için kararlı bir ses sağlar ve hız müzikal.

  Küresel teknikler dahil olmak üzere diğer birçok benzer orada bolyılında kökenli Türkiye bin yıl önce çeşitli ve Çin Koujiolan vokal türü bir sahne sanatları. Bu çok az ya da hiç ilişkisi vardı hip hop, ancak ve Hop modern Doğu Hip hiçbir doğrudan bağlantı.

  Hip hop kökenlerini
  1980′li yıllarda hop kökenli hip beatboxing. Erken öncüleri de Doug E. Fresh, Scott (Swifty) dB’lik, Buffy den Fat Boys, ve Wise (Stetsasonic). dört Kredi “insan beatbox ilk ilan dahil Doug E. Fresh için varlık öz[5]düzeyi onu ve hikmet ayırdığınız için sanat, mükemmel teknik, Buffy için yardımcı ses teneffüs uygulamaya Swifty için o ilham diğer bireylere beatbox insan bir olmak istiyorum. teknik pikap Wise ile onun insan beatboxers yeni hayran kitlesi insan bütün esinlenerek bir. Dönem “beatboxing” nesil ilk taklit türetilir olduğunu drum machinebeatboxes olarak bilinen o zaman.

  Modern beatboxing
  Beatboxing mevcut popülaritesi gibi sanatçıların bir kısmı ise nedeniyle Rahzel, Kenny Muhammedve Matisyahudünya çapında sanat formu terfi var.[6] Web siteleri de beatboxing profili doğru yükselterek önemli bir paya sahiptir.

  Çok a capella şarkı grupları ağır bir vurmalı unsur var performans şarkıları, sırayla yakından taklit etmek için özellikle ya da orijinal ses yinelenen, bu tekniği kullanarak bir ya da daha fazla üye var.

  müzik onun One modern şarkıcı ve sesleri kendi eklemek onun başlayan müzisyen oldu Michael Jackson gibi şarkılarda Billie Jean, Tabloid Junkieve kim Is It. zaman çoğu, o melodi unutmak kabul edilmez akla hemen onun için geldi kaydedici ses bu kayıt bu bandı bir ihtiyaç onları ve çevresinde dinlenme inşa üssü.

  Bazen, sanatçı kendi el veya ses efektleri ve ritim spektrum uzatmak için kendi vücudun başka bir yerinde kullanır. Bazıları beatboxing kullanmak çok gerçekçi çizilmemesi etkiler üretmek için ellerini kullanmayı gerektirir bir teknik geliştirdik. Japonya, Daichi gelen bir 18 yaşındaki yaptın sadece YouTube Beatbox Battle Joker yarışma sırasında yaptığı video. Belçika bir başka sanatçı ve benzeri, onun beatboxing kuş ve okyanus ses efektleri yapmak için ellerini götürdü.

  2001 yılında Gavin Tyte sonra, Internet üzerinde ilk ses ve metin öğreticiler gelişmiş 2002 yılında beatboxing sesler ve ritimler yapımında birinci video eğitimlerini üretti.

  2002 yılında Humanbeatbox.com ve online gitti hızla online beatbox camiasının buluşma noktası haline geldi.

  2003 yılında ilk Uluslararası İnsan Beatbox Sözleşmesi (Boxcon) Londra’da yapıldı. humanbeatbox.com Alex Tew, Gavin Tyte ve Mark Splinter Hosted by, dünyanın her yerinden beatboxers reçel üzere toplandı, görüşmeler ve ipuçlarını paylaştığı dinleyebilirsiniz.

  2005 yılında, şampiyonanın beatboxing dünyada düzenlenen Leipzig, Almanya. Katılımcılar, dünyanın dört bir yanından gelen tüm geldi ve dahil Tom Thumb, Joel Turner (Avustralya), White Noise (İrlanda), RoxorLoops (Belçika), Poizunus (Kanada), ve İnanç SFX (İngiltere). yarışmalar sonra savaşlar çeşitli körükle beatbox,) Avustralya final arasında RoxorLoops (Belçika) ve Joel Turner (karar verildi. Beş yargıç şampiyonluk vardı zor bir zaman toplama kazanan dünya Joel Turner kazandı denilen ve iki hangi ekstra tur sonra.

  Ilk kez İngiltere Beatbox Şampiyonası İnanç SFX şampiyonluğunu alarak 2005 yılında gerçekleşti.

  2005 Ayrıca Beatbox Battle TV Philibox ve Film B Dünya Şampiyonası olay Arı Düşük, Battle oldu kurulmuş Eylül 2005 ‘de 1 Beatbox. Bugün, dünyanın en büyük beatboxing film arşiv haline gelmiştir.[7]

  Temmuz 2009 yılında, Dünya Beatbox Birliği (WBA), kurulan ve hakkında ilk Amerikan organize seti ve ilk Kanadalı Beatbox Şampiyonası.

  Son zamanlarda, 2009 beatboxing dünya şampiyonasında üzerinde 52 beatboxers ve birçok kadın beatboxers başlık için yarıştı gerçekleşti. Kadın İngiliz kazanan Bellatrix (İngiltere), erkek Swiss kazanan ZeDe (SUI) ve Kontrol (FR) altında grup şimdi büyük beatboxing başlığın sahipleri vardır.

  Ilk Amerikan Beatbox Şampiyonası, 2010 yılında gerçekleşti ve Brooklyn, New York 2010 Uluslararası İnsan Beatbox Sözleşmenin centerpiece olarak yer aldı.

 20. admin diyor ki:

  Öğrendiysen çok güzel. Bize bir ses kaydını veya herhangi bir videonu gönderebilirsin mesela?

 21. beatbox diyor ki:

  ben http://www.humanbeatbox.com/learn bu sitedeki videoları izleyerek beatbox yapmayı öğrendim.Muhteşem.Ben bu arada human mcsparkı tanıyorum :) :):)
  İŞTE SİZE BİR BEATBOX RİTİMİ:

  [BT / ^p bd / bd b / ^p_ ]

  Ben en sevdiğim basss ve tiz sesidir :) ):)

 22. KereMmM diyor ki:

  ben beatbox yapmaya calısıyom ama olmuyo bana ögreteblrmsnz yada nasıl beatbox yapmayı ögreneblrm bi yol gösterrmsnz. yapmayı çok istiyom ama yapamıyom nasıl olcakk lütfen bi yardım edin :( ((

Bu Konu Yoruma Açık!

You must be Giriş yapılmış. Merhaba to post comment.

Taylanbey.com - 2008 |