Klavye çalışmıyor mu?

Klavyeniz çalışmıyorsa bunun bir değil birden çok nedeni olabilir.

Klavyenin bazen çalışmaması Klavyenin bozuk olduğu şeklinde anlaşılabilmektedir. Klavyenin çalışmamasının birçok nedeni olabilir. Klavye çalışmıyorsa klavye bozuk diyemeyiz. Aşağıdaki soru ve cevapları okuyunuz. Aşağıdaki soru ve cevaplar Klavyenizin neden çalışmadığı konusunda fikir sahibi olmanızı sağlayabilir.

Klavye, bilgisayarın hala en önemli giriş cihazıdır ve klavye olmayan bir bilgisayar düşünülemez. Bilgi girmek için en çok kullanılan cihaz klavyedir ve bu durum gelecekte de değişmeyecek. Klavyenin çalışmaması, arızalı bir işlemci ile hemen hemen aynı derece önemlidir. Ancak buradaki tek fark maliyetlerde ortaya çıkar.

Bilgisayar açılışta “Keyboard Error” mesajı veriyor

Bilgisayar, açılış sırasında klavyenin varlığını ve sorunsuz bir şekilde çalışıp çalışmadığını da kontrol eder. Klavyenin üzerindeki ışıkların, diğer bir değişle LED’lerin, bilgisayar açılırken kısa bir süre yanıp söndükleri dikkatinizi muhtemelen çekmiştir. BIOS, bu esnada klavyeyi tespit eder ve klavye denetleyicisini de test eder. Eğer bilgisayar bu aşamaya kadar sorunsuz geldiyse klavyeniz çalışıyor demektir. Ancak bilgisayarın açılışının yarıda kesilmesi ve “Keyboard Error” veya “Keyboard Failure” gibi bir hata mesajının ekrana gelmesi ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu, klavyeniz ile ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir. Klavyenin kilitli olup olmadığını kontrol edin. Bir çok bilgisayar, kilitli klavyelere karşı yukarıda anlatıldığı gibi tepki verir. Klavye uzatması kullanıyorsanız klavyeyi bir de uzatma olmadan deneyin. Muhtemelen uzatma arızalanmıştır.

Klavyenin fişinin tam olarak oturup oturmadığını kontrol edin. Bunun için klavyenin fişini çıkartın ve daha sonra bilgisayara tekrar takın. Eğer sorun bundan kaynaklanıyorsa, klavye tekrar kullanılabilir hale geldiği zaman bilgisayar bir uyarı sesi çıkaracaktır. Eğer bilgisayar herhangi bir ses çıkarmazsa durum daha kötü demektir.
Bir PS/2 fare ve yine PS/2 bağlantı noktasına sahip bir klavyeniz var ve bu giriş cihazlarını bilgisayar yeni mi bağladınız? Bu durumda cihazları takarken yanlışlıkla birbirlerinin bağlantı noktalarını kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin.

Klavye arızalı olup olmadığının tespiti için

Eğer başka bir klavye kullanma imkanınız varsa bilgisayarınızın bu klavye ile çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer söz konusu klavye sorunsuz çalışıyorsa klavyeniz tabii ki arızalı demektir. şu anda 10 $’dan başlayan fiyatlarla zevkinize veya kesenize uygun bir klavye satın alabilirsiniz.
Eğer klavye kablosu kesildiyse veya klavye denetleyiciniz arızalı ise kendiniz de tamir etmeyi deneyebilirsiniz. Ancak yeni bir kablo ve fişine (arızalı klavyenin fişi ir daha kullanılamaz) ödeyeceğiniz para ile yeni bir klavye satın alabileceğinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Yeni bir denetleyici yerine klavye almanız daha faydalı olacaktır.
Eğer diğer klavye de çalışmayı ret ediyorsa sorun bilgisayarınızın anakartından kaynaklanıyordur. Aşağıdaki bölümlerde bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Klavye sigortası arıza tespiti için

Eğer anakartınızın garantisi devam ediyorsa şimdi değineceğimiz, ciddi olabilecek bu sorun kaynağını ortadan kaldırmak için kendi başınıza bir işlem yapmamalısınız. Klavye bağlantı noktası, anakartı korumak amacıyla bir sigorta ile donatılmıştır. Bu sigorta sayesinde klavyenin 5 V’luk besleme gerilimi aşırı yüklenmeye karşı korunur. Klavyenin tamamen kullanılamaz (Klavye üzerindeki tüm ışıklar sönükse) hale gelmesinin nedeni söz konusu sigortanın arızalanması olabilir. Bu, 5 V’luk gerilimin topraklanarak basit bir şekilde ölçülmesi ile tespit edilebilir. Klavyenin fiş yerleşimini kitabın sonundaki ekte bulabilirsiniz. Eğer bu gerilim elde edilemiyorsa söz konusu lehimlenmiş sigorta arızalı olabilir. Modern anakartlar SMD olarak adlandırılan özel sigortalar bulunur ve bu sigortanın yetkili bir servis tarafından değiştirilmesini sağlamalısınız.

Klavye BIOS’u arıza tespiti için

Eğer klavye çıkışında 5 V’luk besleme gerilimini ölçebiliyorsanız sorunun klavye BIOS’u olabilir. Burada 40 ayaklı bir IC, modern anakartlarda bu lehimlenmiş olarak bulunur, söz konusudur. Bu nedenle söz konusu BIOS’un değiştirilmesi genellikle mümkün olmaz. Bu durumda klavyenizi değiştirmek zorundasınız.

USB klavye çalışmıyor mu?

Anakartın BIOS versiyonuna bağlı olarak USB klavye kullanarak BIOS ayarlarına ulaşmak mümkün olmayabilir. Klasik bir klavyeyi bir USB versiyonu ile değiştirebilmek için BIOS’un sadece normal USB desteği yeterli değildir. BIOS’un ayrıca USB klavyeyi de (Legacy Support) desteklemesi gereklidir. USB klavye kullanarak bilgisayarın BIOS’una erişmek ancak bu fonksiyon sayesinde mümkün olur. Bu desteği etkinleştirmek için ilk olarak klasik bir klavye ile BIOS ayarlarını açmalısınız. İlgili seçenek CHIPSET FEATURES OPTIONS (Award) veya ADVANCED CONFIGURATION SETUP (AMI) menülerinde bulunur. Bunun için kullanılan seçeneğin ismi USB KEYBOARD SUPPORT olabilir. USB klavye desteğini etkinleştirmek için söz konusu seçeneğin değerini ENABLED olarak değiştirin.
BIOS’unun özel bir USB klavye desteğine sahip değilse BIOS ayarlarında değişiklik yapmak için elinizin altında devamlı olarak klasik bir klavye bulundurmak zorundasınız.

Tuşlar yanlış yorumlanıyor

Siz, [K] tuşuna bastınız ancak bilgisayar ekrana “4” yazdı. Bu tür yanlışlıklar ile çok seyrek ortaya çıkar ve bu sorun özellikle çok sık yaşanmadığı için kullanıcının şaşırmasına neden olabilir.

Yazılımda mı sorun var?

İlk olarak, söz konusu sorunun diğer yazılımlarda da ortaya çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Eğer bu durum ile sadece tek bir programda karşılaşıyorsanız kullanım kitapçığına göz atabilir veya bir programlama hatası olup olmadığını öğrenmek için üreticinin web sayfasına göz atabilirsiniz.

Yanlış veya eksik klavye sürücüsü

Klavyeniz için doğru sürücünün yüklü olup olmadığını Aygıt Yöneticisi’nden kontrol ediniz.

1. BAŞLAT/AYARLAR/DENETİM MASASI komutunu kullanarak Denetim Masası penceresini açın.

2. Burada bulunan SİSTEM simgesine çift tıklayın ve ekrana gelen penceredeki AYGIT YÖNETİCİSİ kartını etkinleştirin.

3. Şu anda kullandığınız klavyenin görüntülenmesi için aygıt ağacındaki klavye simgesine çift tıklayın.

4. Normalde burada standart klavye yüklüdür. Eğer bu kayıt kullandığınız klavye ile uyumlu değilse doğru sürücüyü yüklemek zorundasınız. Gösterilen klavye türünü seçin ve pencerenin altındaki ÖZELLİKLER düğmesine tıklayın.

5. Ekrana gelen penceredeki SÜRÜCÜ kartını etkinleştirin ve buradaki SÜRÜCÜYÜ GÜNCELLEşTİR düğmesine
tıklayın.

6. Uygun klavye türünü seçebilmek için TÜM DONANIMI GÖSTER seçeneğini işaretleyin.

7. Seçtiğiniz klavyeyi TAMAM düğmesine tıklayarak onaylayın. Sürücü yüklendikten sonra Windows’un yeniden başlatılması gereklidir.

12 Yorum yapıldı “Klavye çalışmıyor mu?”

 1. Buğrahan diyor ki:

  Ps2 klavyemi bilgisayar açıkken çıkardım tekrar taktığımda klavyenin üç ışığı birden yanıp sönüyor fakat çalışmıyor. Biosa girmeyi denedim fakat klavye bozuk ekran klavyeside açılışta gelmediği için delete tuşuna basamıyorum. Ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkürler.

 2. Hsyn diyor ki:

  klavye ozelliklerinde aygıt durumunda şu YaZyor:: Kayıt defterindeki yapılandırma bilgisi eksik ya da bozuk olduğundan Windows bu donanım aygıtını başlatamıyor. (Kod 19)
  AciL çözm?

 3. cansel diyor ki:

  ya arkadaşlar klavyem çalışıyodu fakat bir yazı çıktı basılı tutulmuş tuş felan dye pk aldrmdm snra bktm klavym çlşmıoo yardım ediin lütfeeeeen.!

 4. ali diyor ki:

  klavyenin yarı harfi çalışıyor yarısı çalışmıyor su dökülmüştü bundan dolayı yarısı çalışmıyor olabilir mi ?

 5. yunus diyor ki:

  klavyem çalışmıyor şu anda ekran klavyesi ile yazıyorum neyaoayım

 6. Nurettin diyor ki:

  hepsini denedim olmadı

 7. sedat diyor ki:

  klavyem çalışmıyor şu anda ekran klavyesi ile yazıyorum neyaoayım

 8. Selim diyor ki:

  bnm minik bi leptopum var klavyesinin hçbr tuşu çlşmıyor.aygıtlarda dolanırken klavyeye geldim ve durum:Aygıt başlatılamıyor. YARDIMM!

 9. oğuzhan diyor ki:

  arkadaşlar orda harf yerine sayı çıkmasının çözümünü yazmamışlar yapamayan için yazayın çok kolay ”fn ve num lock a beraber basın dzelr .dd

 10. Can diyor ki:

  arkadaşlar klavyem çalışıyordu çıkardım ve bir başka pcde kullandım ondada çalıştı fakat sonradan kendi pc me taktığımda çalışmadı ne yapmalıyım acil yardım !!!!!!!

 11. Alieren diyor ki:

  klavyem çalışmıyor ne yapmalıyım??? dahayeni format atmıştım bilgisayara. bu sorunu nasıl çözerimm lütfen yardımcı olurmusunuz. klavyem çalışmıyor şuan başka bir bilgisayarı kullanıyorum.. ayriyetten benim bi arkadaşım var onunda klavyesi çalışmıyomuş.

Bu Konu Yoruma Açık!

You must be Giriş yapılmış. Merhaba to post comment.

Taylanbey.com - 2008 |