Torrent indirme hızını arttırma tekniği

Modem'den port açma anlatımı ]

Test edilen ve olumlu sonuç alınan Torrent indirme hızını yükseltme yolları. Anlatılan yöntemleri uyguladıktan sonra Torrent hızınız da büyük bir artış olacak. Torrent hızını arttırmak için kesin çözümler.

Torrent Türkiye de pek fazla kullanılmasa da 10 kişiden 1 kullanan çıkabiliyor. Torrent’den indirme yaparken dosya indirme hızında  düşüş çok sık karşılaşılan bir problemdir. Modemden port açmak en önemli alternatiflerden olsa da hızınız da çok büyük bi yükselme olmaz.

Bandwith Seçeneğini Değiştirme

Öncelikle torrent programımızı açıp sağ alt tarafta bulunan onay işaretine tıklıyoruz. Eğer ki torrent’den indirme yapmıyorsanız onay işareti yerine sarı ünlem işareti görünecektir. Ona tıklayınız.

Aşağıdaki ekran açılacak. İşte Torrent dosya indirme hızı konusunda en önemli ayarlar burada.

Greece, Athens’e tıkladığınız zaman Diğer Bandwithler listelenecektir. Germany, Hamburg u seçip kaydederek Download hızınızı sınayın. 

Burada dosya indirirken alabileceğiniz en iyi hızı öğrenmek için Bandwith kısmından seçiminizi değiştirin. Ve hızınızın yükselişini görün. Hepsin de yüksek hız alacaksınız diye birşey yoktur. Diyelim ki Germany, Hamburg’u seçtiniz hızınız yükselir fakat yarım saat sonra tekrar düşüş gösterebilir. Bu durumda diğer seçenekleri denemeniz gerekir.

Bu adımı tamamladıysak 2. adıma geçebiliriz.

Upload Hızını Maximum’a çıkarma

Yukarıda anlatılan ayarları yaptınız. Buraya kadar herşey tamam. Şimdi de Upload hızınızı aşağıdaki resimdeki gibi 100 Mbit/s olarak değiştirin.

Buna ek olarak Torrent programınız da Options/Preferences kısmına girin ve ayarlarınız resimdeki gibi olsun. Özellikle yeşille belirtilen alana dikkat edin. Orası standart 256′dır. Ben 500 yaptım ve download hızım 200 kB/s’nin altına düşmedi. 

Airties Modem Port Açma

Torrent için ayrı bir port açtım fakat indirme hızında 15 – 20 KB/s civarında fark etti. Port açmanız dosya indirme hızında fazla bir fark yapmayacaktır. Fakat yine de Torrent kullanımı için ayrı bir port açmakta fayda vardır. Aşağıda Airties modem için port açma yöntemi anlatılmıştır. Port açma işlemini nasıl yapacağını bilemeyen bu konu da acemi kullanıcılar için detaylı anlatım yapılmıştır.

Not: Modeminizin markası farklıysa  Modem ayar panelinizdeki sol menüden Port değiştirme sayfasını bulun. Dikkatli bakarsanız bulursunuz. Sizi acemi bir bilgisayar kullanıcısı olarak varsayıyorum Modemin ayarlarına nasıl girebileceğinizi de ek olarak anlatıyorum.

Öncelikle Varsayılan ağ geçidi’nin yani Modem’in IP adresini öğrenmemiz gerek bunu öğrenmenin en kolay yolu Başlat/Çalıştır/Cmd yapıp komut satırına ipconfig /all yazmak bunu yazdığınızda IP bilgileri çıkacak.. Bizim amacımız burada modemimize girebilmeyi sağlayacak adresi öğrenmek. Aşağıda yeşil renk ile belirttiğim Varsayılan ağ geçidi numarası

Sizin varsayılan ağ geçidinizin numarası farklı olabilir. Burada gözüken numarayı İnternet Explorer’ın adres çubuğuna yazıyorsunuz olduğu gibi. Modeminiz de şifre varsa soracaktır. Daha önce modeminiz de şifre değişikliği yapmadıysanız . Şifre fabrika ayar şifresidir. Bu şifre modeminizin markasına göre değişiklik gösterecektir.

Airties modem default şifre:

Kullanıcı adı: admin

Şifre: ttnet

Giriş yaptık.

Sol menüden NAT’a tıklayıp Port yönlendirme seçeneğini seçin. Resimde olduğu gibi

Siz kendi modeminizde TCP&UDP tarzı bir yer görürseniz bilin ki orası port açma yeridir. Port açmak istediğiniz PC’yi seçin ve Uygulamayı seçin. Kafanıza göre kendiniz de isim verebilirsiniz.  Bir port numarası sallayın mesela ben 5555 demişim siz 4666 diyin.. Etkini seçin ve işlemi tamamlayın. Bu işlemden sonra hemen modeminizi resetliyorsunuz. Reset işlemi de Airties panelinden yapılabilir. Onu da resimle ifade ettim.

Bu anlattığım yöntemleri ve Klasik yöntemleri uyguladığınız taktirde hiçbir şekilde torrent hızın da artış olmuyorsa çok yavaşsa burada sizin yapabileceğiniz birşey kalmamıştır. Yavaşlık Sunucu kaynaklıdır. Dosyanın indirilmesini durdurup bir kaç saat sonra tekrar deneyin. Selamlar olsun..

9 Yorum yapıldı “Torrent indirme hızını arttırma tekniği”

 1. can temeloglu diyor ki:

  allah senden razı olsunn abi :) çok sağolasın,emeğine sağlık.

 2. ali diyor ki:

  valla sağolasın şu an assassins creed brotherhoodu indiriyorum an itibariyle indirme hızı 620.5 kB/s

 3. furkan diyor ki:

  çok teşekkür ederim kanka 2 kbsde indirmektense 90 10 de indirmeyi tercih ederim saol bence baya artış gösterdi tekrar teşşekkür ederim:D

 4. Oktay diyor ki:

  arkadaşlar ıpyi yazıyorum kullanıcı adı ve şifre istiyor benim kullandığım net superonline napmam lazım

 5. özgür diyor ki:

  verdiklerini denedim pek emin değilim ama en büyük hatan Maximum download hızını 500 yapmak ”0” seçeneği sınırsız demek ikisinide deneyin ve farkı görün.

 6. samican diyor ki:

  belki mal diyebilirsiniz ama bu port acmada varsayılan ağ bimlenmesinde bende = == yazıyo onun hatrıcınıde hersey guzel yardımıc olursanız sevininrim

 7. Ardıl diyor ki:

  kadir indirdiğin dosya büyük ihtimalle ‘iso’dur deamon tools programını kur o programla iso dosyasını seç sonra sen oyunu cd takmış gibi yükleyebilirsin

 8. kadir diyor ki:

  slm uTorrentle crysis 2 oyununu indirdim ama bu dosyayı nasıl çıkarıpda kurucam bilgi verebilir misiniz lütfen

 9. Sami diyor ki:

  teşekkürler modem port açmayı nasıl yapcağımı nette araya araya deli olmuştum. emeğinze sağlık :)

Bu Konu Yoruma Açık!

You must be Giriş yapılmış. Merhaba to post comment.

Taylanbey.com - 2008 |